Jamadan a energia "bubnovačky" v Hlave 22:-)

Autor: Katarína Lorenčíková | 5.4.2013 o 19:40 | (upravené 5.4.2013 o 22:03) Karma článku: 5,08 | Prečítané:  208x

Zo začiatku sa to zdá ľahké. To si myslia všetky človietky, dokiaľ si "bubnovanie" nevyskúšajú. Rezonancia bubnov a špecifických spevov prenikala celým priestorom. Zdalo by sa, že nie sme na Slovensku. Zdalo by sa, že nie sme vôbec ani v tomto časopriestore. Za pár minút prenikne človekom rytmus bubnov, ktorý ma nepóchybne očistnú funkciu. Veru.. A bolo sa na čo pozerať! Hudobné zoskupenie Jamadan má čo ponúknuť nielen na slovenskom hudobnom trhu. Rytmika nakombinovaná so zložkou spevu. Pohyb, kontrast. Až kým sa rytmy nezačnú prepletať do mnohovrstevného orgazmu. A zrazu sa to stane. Ste v inom svete. Niektoré človietky sa najskôr pohybu bránili. Po hodine bubnovačky však pocítite mohutný nárast energie. Všetko vo svojej prirodzenej autentickej podobe. Stačí zatvoriť oči a prenesiete sa do inej dimenzie. Vypnete myseľ. Je to akási meditácia. Rituál. Predsa len.. Aj takto niekedy človietky žili. Oslavovali život. Vítali slnko. Privolávali dážď. Spájali sa s nebeskými energiami, s veľkou Matkou, aby sa pokorili veľkej a mocnej pani Prírode, ktorá je najväčším mystériom života. Časy sa zmenili a človietky spohodlneli. Rituál - mal naozaj silnú moc....

V návale afrorytmov zaujímavého zoskupenia Jamadan sa nepochybne stratila v myšlienkach nejedna človečina a zauvažovala - ako žijeme...

Veľkou atrakciou sa stala bubnovačka po samotnom koncerte Jamadanu. Človečiny si doniesli ten svoj bubon, ktorý ich na nejaký čas preniesol do svojho rytmu, meditácie, či extázy. Navrstvovaním jednotlivých rytmov vznikal rytmus spoločný.. Jeden celok! Jeden orgazmus!

To iba my hudobníci poznačený teóriou hudby sme museli zase trošku analyzovať,...

Bra - tis - la - va - Bra - tis - la - va -............ kvartola. Bola to ťažká úloha pri rýchlom rytme..

A my východniari - my sa nezaprieme! :-) Ko - ši - ce - ... Ko - ši - ce - .......... triola triola!!! Aj takto sme sa vzájomne bavili a dopĺňali spoločnú rýtmiku, občas v tej svojej extáze, občas s malým, úplne nepodstatným analyzovaním rytmov. No čo spravíte! Diagnóza!:-)

Nakoniec sme sa zhodli na jednom - nie je žiadna teória podstatná,  podstatný je vypnutý stav neuveriteľne vytrvalej mysle. Keď toto človek zvládne, napojí sa na vyšší zdroj, ktorý je nevyčerpateľný.

No skrátka a jasne - myslím, že kto bol na včerajšom koncerte Jamadanu a následnej improvizovanej bubnovačke - určite neoľutoval. Hudobné zoskupenie Jamadan vzniklo v roku 2004. Veľkí fanúšici a obdivovatelia afrických rytmov sa od tohoto času prezentujú nielen na Slovensku. Ťažisko tvoria rytmy Západnej Afriky. Svoje bubnovanie  kombinujú so spevom. Samozrejme - nechýba ani ich vlastná improvizácia a show.  Niet pochýb, že "Jamadanovci" majú africké rytmy jednoducho v sebe.

Po tomto bubnovacom mohutnom zážitku som dospela iba k jedinému - a to, že bubnovanie má akúsi očistnú funkciu. Je to reset. Vypnutie mysle. Dostanete sa viac do seba, tajomných zákutí mystéria Vašej duše, chvíľku zabudnete na časopriestor, v ktorom sa nachádzate, zabudnete na to, kým ste, aké máte povinnosti. Živelnosť, spontánnosť prejavu, improvizácia.

Oddýchnutí a plní energie snažíme sa zaspať nad ránom niečo pred piatou. Mohutná energia bubnov nám však nejako nedala spať. Samozrejme - v dobrom slova zmysle:-)!

Ostala myšlienka na rituál a jeho funkciu v každodennom živote. Už sme na to príliš pozabudli. Žijeme ten svoj pohodlný život, zabúdajúc na odkazy minulosti a našich predkov. Akosi sme pozabudli na to, akú dôležitú úlohu má sila rituálov, navrátenie sa k prírode, k odkazu našich predkov - ktorý je stále aktuálny.......

Jamadanovci sa po mohutnej energickej, ale aj meditatívnej bubnovačke s veľkou bubnovacou rodinou po polnoci rozlúčili.

Africké rytmy ostali dlho v hlave. Ako aj uvedomenie, že človek nie je stredom galaxie, ako aj  uvedomenie, že je dôležitý návrat k rituálom, ktoré sa dotýkajú nebeských energií a navracajú nás k nášmu základu, z ktorého sme vzišli.......

Závan Afriky, aspoň chvíľková bezprostrednosť človečín, akoby sme si boli všetci o trošku bližšie ako inokedy, bez masiek, úloh!!!

Bubnovacia rodina sa nakoniec odobrala na spánok,.......

Tak zase niekedy nabudúce.... v spoločnom "bubnovacom orgazme":-)

Vaša spoluzdieľajúca fanúšička afrických rytmov  Jekaterina..................

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?