Bratislavské staro - nové "Véčko" oživuje kultúru v Bratislave..

Autor: Katarína Lorenčíková | 27.4.2013 o 13:24 | (upravené 27.4.2013 o 17:45) Karma článku: 4,04 | Prečítané:  530x

Už je tomu raz tak! Veď je kríza! Koľko krát počúvame túto povestnú vetu? Jááj! Veď už sa.. už sa to snáď ani spočítať nedá!  A Slováci už ani nepočítajú. Veď priznajme to - už sme si zvykli! Nie sú peniaze na školstvo, nie sú však peniaze ani na kultúrny rozkvet. Napadá mi stále iba jediné otázka? Na čo vlastne na Slovensku sú peniaze? Kam sa investuje? A vôbec.. Čo je vlastne pre túto krajinu prioritou? Niekedy mám pocit, že Slováci si jednoducho svoju kultúru akosi nevážia. A to, čo sa deje momentálne - je len dôkazom toho, že priority tejto krajiny akosi nejdú k rozkvetu kultúry. Veľa kvalitných ľudí - či už sú to ľudia z oblasti umenia, ktorí majú čo povedať, alebo sú to ľudia z iných oblastí - jednoducho odchádza z tejto krajiny. A niekedy by sa človek divil, niektorým sa naozaj darí v iných krajinách, len akosi na Slovensku nefúka pre nich ten správny vietor. Na nič nie sú peniaze, tak naozaj dochádza k tomu, že ľudia sa jednoducho otáčajú akosi - iným smerom. Mala by však rezonovať otázka: Na čom záleží? Čo je pre nás dôležité? Prečo sa na Slovensku nedarí ani školstvu, ani kultúre? Jedným z potešujúcich faktov posledného obdobia je pre mňa zrod V-Klubu v Bratislave.

Priestory starej A 4 akosi rýchlo a záhadne zmizli. Dočkali sme sa! Staro - nové bratislavské Véčko pred pár mesiacmi ožilo! A Véčko.. je predsa záležitosť histórie Bratislavy. Zalistujme v minulosti.......

Rozkvet tzv. Véčka - predstavujú 60. - 80. roky.  Známy klub lákal nejedného mladého človeka na rôzne vystúpenia, vo Véčku sa predstavili osobnosti ako  - Karel Gott, Václav Neckář, Waldemar Matuška,  Eva Máziková, či súredenci Jana a Ľubo Belákovci. Z mladšej generácie môžme spomenúť známy a neodmysliteľný Elán, či Modus.

V tomto klube sa stretávali hudobníci, umelci všeobecne - ktorí žili týmto klubom, vymieňali si pri posedeniach akordy, či viedli siahodlhé a nevyčerpateľné debaty o umení. Ako mnohí spomínajú - "Bol to klub priateľov, kde sa všetci poznali. Za zatvorenými dverami sme mali pocit absolútnej slobody. Véčko nám závideli aj Pražania.. Cítili sme sa v ňom slobodní..." Neskôr sa prvým DJ Véčka stáva Števo Anderka a v klube  sa naplno rozbiehajú diskotéky.

http://www.youtube.com/watch?v=R-BQu8vhN58

Paľo Hammel - Keď vrelo Véčko (text piesne)

To boli časy keď vrelo Véčko
keď polka Blavy rástla v ňom
V tom malom Véčku vreckovom klube
večer čo večer nabitom

To boli časy keď ešte každý
naivne veril svojim snom
Začínal Modus hrali sme Súzy
a Súzy stála za stĺpom

To boli časy keď Boris s Kamilom
písali cez noc prvé texty nám
to boli časy spať sa nám nechcelo
keď s Medulienkou chodil smutný Ján
Smutný Ján

To boli časy keď vrelo Véčko
keď Marián Varga práve hral
keď vošla Michel a keď sa Hammel
po Čiernej ruži ukláňal..

 

Aké je Véčko v dnešnej podobe? Na troch podlažiach Národného osvetového centra - je verejnosti ponúkaný bohatý a rôznorodý program. Véčko sa nesústredí len na jeden žáner, či jednotlivý druh umenia. Priestor dostanú kapely z celého Slovenska, mladí začínajúci umelci, alternatíva, divadlo, tanec, litaratúra, výtvarné umenie, výchovné koncerty, ktoré by mohli pomôcť k vzdelávaniu všeobecne, skrátka všetko, čo by mohlo prispieť ku rozkvetu kultúry v Bratislave a k návrate  kultúrnych tradícií na Slovensku.

vklub1.jpg

Želám Véčku veľa  návštevníkov, veľa veľa predstavení, veľa zdaru a hlavne - pevné nervy na "trhu kultúry", ktorý akosi na Slovensku zaspal na vavrínoch................

Nech sa darí:-)

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?