"Miliónový muž" malej Emy....

Autor: Katarína Lorenčíková | 27.11.2013 o 21:32 | (upravené 27.11.2013 o 22:28) Karma článku: 8,90 | Prečítané:  696x

"Pani učiteľka,.. čo by ste chceli na Vianoce?", spýtala sa malá Ema a jej oči sa zase rozžiarili ako obvykle, keď v tej svojej malej - veľkej hlavičke makovičke vymyslí niečo podobné... "Ja som dohodnutá s Ježiškom,.. má mi doniesť tablet,".. povedala. Nastala chvíľka ticha,.. V tom nádych a.. zaváhanie. "Vraj darčeky nenosí Ježiško..", skonštatovala a opäť sa stratila do svojho sveta. A je to tu! Pomyslela som si,.. Žeby to takto rýchlo pochopila? A zaváhala som aj ja. Či to už natoľko vie, že ju táto informácia neprekvapí, alebo iba tuho rozmýšľa, lebo to niekde počula? Realita? Je na to ten správny čas? Ani neviem, kedy som to pochopila ja. Vlastne asi .. priniesol to sám život tak prirodzene. "Povedal mi to spolužiak, vraj našiel nejaké darčeky v skrini.. Ale ja som žiadne darčeky v skrini nenašla..", povedala malá Ema a preložila si pri tom nohu ako dospelý človek:-) Jasné, už si to predstavujem - ako ona prehrabáva všetky skrine! Určite si jej rodičia dali dostatočný pozor, lebo vedia, že ich dcéra je veľmi múdra a zvedavá zároveň. Jej hnedé oči sa na chvíľu spýtavo zaborili do tých mojich. Čakali na náznak odpovede. Akoby.... to všetko chceli vedieť za pár minút.....

Aj som na chvíľku zaváhala. Najskôr som si hovorila, že je asi správne - raz dieťaťu povedať o tom, ako to všetko je... Predsa len, príde čas, kedy.. To možno aj zistí sama a.. Bude sklamaná? Ktovie,..

Nie! Nechcela tomu uveriť! Bol to vlastne jej celý monológ, ktorý bol pre mňa neuveriteľne čarovný. Nie - ja som jej neponúkla žiadnu odpoveď - iba som čakala, ako sa jej myšlienky budú vyvíjať.. Nakoniec - človek nikdy pri deťoch nevie predpokladať - čo je to tá správna odpoveď, kedy sa ich veľká citlivá dušička zatrasie a prirýchlo rozbije ako porcelán,... Detský svet je veľmi krehký,.......... Slová majú veľkú silu!

Nie! Nechcela som ju sklamať! Nech ešte ostane v tom svojom čarovnom svete! Aspoň nachvíľku... dieťaťom... veď jej to ešte patrí! Veď nakoniec - príde ten správny čas, kedy sa všetko dozvie....

Hnedé iskričkové oči sa zabárali do mojich, keď sa točila na klavírnej stoličke a čakala na vyriešenie hádanky. Ja som zase čakala na vyriešenie jej predvianočnej dilemy..

"Nie, nemôže to tak byť, že by to kupovali rodičia!  A viete prečo? Pretože keď som dostala darčeky minulé Vianoce - rodičia boli somnou celú dobu. Jediný podozrivý môže byť jedine môj dedko. Ten vtedy ,... ostal doma. Nie, nie! Nemohol to doniesť dedko. Mal vtedy veľmi veľa práce, to by nemohol stihnúť......"

Opäť more úvah, kto nosí darčeky a ako celý systém funguje......

"Žeby ale,.. ten Ježiško bol taký rýchly? Musí to byť zázračný muž! Miliónový muž...... keď to všetko stíha. Je zázračný! Ako čas Vianoc..."

Nastalo opäť ticho. Pár tónov klavíra prehlušilo celú hádanku...... A v strede koledy nastalo ticho. Prestala hrať a povedala:

"Nie, nemôže to byť tak, že darčeky nosia rodičia! Lebo viete prečo? No však pani učiteľka, rozmýšľajme my.. Veď o čom by boli už len tie Vianoce? Dospelí by vlastne klamali,.. By nasilu kupovali len tak darčeky? Nútene? Aby to všetko iba hrali na chvíľku? To by nedávalo zmysel.. O čom by boli Vianoce? Prečo by to robili? Takto by všetkých klamali?  A klamať sa nemá...........", pár krát sa malá Ema ešte zatočila na klavírnej stoličke, s úsmevom dohrala - už bez chyby celú koledu.  Akoby... tých pár presných tónov znamenalo úplnú pravdu, o ktorej bola v tej chvíli pevne presvedčená....

Spokojne mi podala žiacku knižku a ešte sto krát povedala s úsmevom to jej šibalské - "Dovideniaaaaaaaaaa..."

Hm,.. detský svet je krásny. Lebo je zázračný.... Dvere sa zatvorili. Ostalo ticho,. v hlave mi ostali slová malého stvorenia s hnedými očami.....

Čo naozaj prinášajú Vianoce, čo to pre nás znamená? Deti niekedy vedia vypovedať viac, ako by sme si vedeli predstaviť.

Ostalo ticho..

Iba pár myšlienok v mojej hlave  sa zrazu prirýchlo preplatali s úvahami malého stvorenia,..........

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?