"Chováme" - Kombuchu:-)

Autor: Katarína Lorenčíková | 1.12.2013 o 12:04 | (upravené 1.12.2013 o 13:17) Karma článku: 7,19 | Prečítané:  1516x

Iba trošku cukru, čaj... a je hotový domáci elixír! Kombucha. Prišla ku mne v čase, keď mi medicína nedávala odpovede na moje otázky. Kombucha. Nápoj, ktorý mi je známy už z detstva. Tajomné fľaše, ktoré sa prelievali a potom boli zakryté v tepľúčku, aby sa Kombuša rozmnožila na menšie malé Kombušiatka, ktoré sme potom niekomu darovali.. A záujemcov bolo vždy dosť! Tajomná huba. Ako dieťa som mala veľmi veľa otázok! Veď ako by sa huba mohla len tak rozmnožiť? Keď ešte pred jedným dňom bola jedna jediná vo fľaši?? Plávala si tam predsa len... ešte včera iba sama. Keď sme sa na ňu pozreli o dva dni - zistili sme, že si už robí vlákna, ktoré sa postupne tvoria zase na novú malú Kombušu. Nové Kombušky boli vždy krásne biele, kým tá stará veľká Kombucha si plávala už na dne. Dnes mám Kombuchu už rok - a môžem naozaj iba potvrdiť jej pozitívne účinky! Odvtedy poputovala mnohým záujemcom, ktorí sa o ňu s láskou starajú a rozdávajú ju ďalej.. Tešia sa z nej, skúšajú stále nové recepty! Aká bude, keď do nej dáme taký, či onaký čaj? Základom dobrej Kombuchy - je biely cukor. Priaznivci hnedého cukru - ani do nej neskúšajte dávať hnedý cukor. Nemá ho rada!  Vyskúšať však možno všeličo!

Aké čaje používať?

Naposledy som do nej pridala rakytníkový čaj - bola tak trošku sladšia ako inokedy.. Najlepšiu skúsenosť mám však s čiernymi čajmi - či už je to lapacho, alebo roibos - samozrejme všetko bez príchute! Kombucha potrebuje alkaloid teín - aby sa mohla rozmnožovať. Ak nechcete, aby sa Vám rozmnožovala - stačí ju dať do chladničky. Vtedy spinká..... Zobudí sa až, keď má dostatok tepla a kľudu na rozmnožovanie....

Dobrú skúsenosť mám s čajom Pu erh, ktorý má príjemne zemitú korenistú chuť. Samotný čaj sa pije hlavne pri zvýšenej únave. Samozrejme - vhodné sú aj zelené čaje. Keďže zelené čaje majú schopnosť ochladzovať - doporučujú sa najmä v lete, kým čierne čaje - sú záležitosťou zimy. Neexistuje však žiadne pravidlo - kedy a čo používať. Dajte prednosť svojej intuícii, nakoniec naše telo je naozaj múdre - a samo si vypýta, čo mu robí dobre, čo nie, na čo máte chuť viac, na čo menej........ stačí ho len dostatočne počúvať! Ideálne pre Kombuchu - je použitie bazového čaju. Spojenie bazy a Kombuchy je naozaj veľmi zaujímavé a má špecifickú chuť.

A čo vieme vlastne o Kombuche?

Ako tak blúdim internetom, stále máme málo informácií o tejto tajomnej zázračnej hube. Pôvod sa pripisuje Ázii, či Rusku - odkiaľ sa dostala k nám. Obsahuje množstvo antibiotických látok, výskumy ukázali, že má protirakovinové účinky. Jej zloženie? Symbiotická kultúra kvasníc a laktobacilov. Rozmnožuje sa prostredníctvom teínu a kofeínu. Antiseptický účinok so symbiotickou kultúrou chráni pred infekciami, baktériami, či plesňami.

Iné využitie Kombuchy?

Ak necháte  hubu viac ako desať dní odstáť v čajovom nápoji - vznikne kvalitný ocot, taktiež - je možné týmto nápojom, alebo samotnou hubou čistiť vodný kameň. Len si to vyskúšajte - dajte malé vlákno Kombuchy do rýchlovarnej konvice odstáť na noc - a na druhý deň bude vnútro tejto rýchlovarnej konvice - ako nové....... Odporúčam! Ako iné využitie Kombuchy sa uvádzajú kúpele, či obklady.. Stačí trošku zalistovať v literatúre o Kombuche. Iste nájdete veľké množstvo kníh na túto tému.

Ako sa Kombucha pripravuje?

Na tri litre čaju - 250 g cukru. Navariť čaj (aký? možnosti je veľa,.. ), pridať biely cukor, vychladiť a dať do čaju hubu. Dôležitá informácia - nemiešať kombuchu s lyžicou, ani nič kovovým! Potom prikryť fľašu utierkou, dať do tepla a na kľudné miesto.. Podľa tepla, podmienok na rozmnožovanie - 7 - 10 dní nechať odstáť... Ak do nej pridáte veľa cukru - veľmi rýchlo sa rozmnoží a budete ju mať hotovú na pitie už za päť dní. Ak má dostatok tepla - proces kvasenia je oveľa rýchlejší. Tak či onak - koľko dní ju nechať v nečinnosti - záleží na daných podmienkach - to musíte jednoducho vyskúšať. Niekto má rád nápoj sladký, niekto kyslejší. Nápoj sa vždy a za každých okolností cedí cez sitko! Pretože za niekoľko hodín sa zase urobia nové vlákna Kombuchy. Nezabudnite ani tu na dôležitý fakt! Sitko nesmie byť kovové! Vraj sa tak strácajú jej výživné látky.. Potom už len oddeliť starú hubu od novej, novú zase zarobiť, starú vyhodiť - prípadne niekomu darovať, kto bude z nej mať radosť a bude mu slúžiť - Kombucha sa udrží v nečinnosti až sesť mesiacov...

Pri oddeľovaní starej Kombušky od novej pekne bielej  - nezabudnite tej "starej"  poďakovať! Príprava Kombuchy je naozaj istá alchýmia:-)


Kombucha . Nápoj, ktorý sa predáva v bio obchodoch. Dostať sa k samotnej hube však - nie je až také ľahké!

Po mnohých receptoch, po mojich prekonaných  zdravotných problémoch, ktoré som si touto hubou vyriešila  - môžem len túto hubu odporučiť! A šíriť tak tieto pozitívne informácie ďalej - iným človečinám, ktorým by možno pomohla vyriešiť tak ako mne -  ich zdravotné problémy.......

Jej pozitívne účinky sú veľmi zjavné! A to je moja osobná skúsenosť..

Stačí iba vyskúšať..............


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?