Smrť v piatok trinásteho.........

Autor: Katarína Lorenčíková | 14.12.2013 o 11:30 | (upravené 14.12.2013 o 12:14) Karma článku: 9,98 | Prečítané:  1535x

Nie som poverčivá.. Vraj piatok trinásteho. Prečo je vlastne negatívny? Tento si ale zaručene budem pamätať! Stalo sa to veľmi náhle. Rodinná tragédia zasiahla všetkých veľmi náhle a šokujúco. Odišiel človek vo veku 38 rokov. Večer si ľahol na pichanie v hrudi. V noci dostal záchvat a za desať minút sa ho už nepodarilo oživiť. Len tak si proste odišiel. Z ničoho nič. Náhle. Absurdne. Chlap ako hora, ktorý nikdy neriešil žiadne zdravotné problémy.. Čo sa vlastne stalo? Kto to teraz všetko vysvetlí? Ako môže odísť mladý človek len tak, z hodiny na hodinu? Slzy mi tiekli celou cestou domov z práce.. Už bolo jedno, či sú v autobuse ľudia, alebo nie sú.. Jednoducho nás táto správa všetkých zdemolovala! Zastavil sa všetkým dych! Ruky sa mi triasli a nebola som schopná už napísať v mobile ani jedno písmeno. Bola to veľká rana, ktorá prišla ako blesk.  Odišiel otec, manžel, priateľ,....ďalšia ľudská bytosť, ktorá mala pred sebou celý život.. Ostali po ňom dve deti. Príčina smrti už zjavne nie je dôležitá. Aj takéto veci sa občas v živote dejú. Smrť je predsa niečím prirodzeným v živote. Lenže... ak je to všetko za takýchto zvláštnych okolností, akosi - nás ešte viac začne desiť...

Vždy som závidela ľuďom, ktorí za celý život neprekonajú skoro žiadne vážne zdravotné komplikácie. I tu sa však dá diskutovať. Človek to vidí iba zo svojej strany. Pár krát som sa už ako 23 ročná ocitla na veľkej hrane života a nadobudla strašne veľa skúseností, kedy sa mi to akosi príliš náhle a bolestne všetko v tej mojej hlavici makovici  poprehadzovalo.. zrazu sa mi zmenil celý život, celý svet. Keď sa človek pár krát zobudí v nehybnom stave a necíti svoje telo -  musí si položiť základné otázky. Kde urobil chybu? Ako žije? Či je to dobrá cesta? Či je takto šťastný? Čo je to dôležité? A nepochybne na to veľmi rýchlo príde, pretože si uvedomí, že všetko sa môže veľmi rýchlo mávnutím prútika zmeniť. A začne si inak vážiť život, začne sa jednoducho pozerať na celý svet okolo seba inými očami..

Keby sme si toto tak uvedomovali každý deň! Keby sme boli schopní to všetko vnímať naozaj každou sekundou, nepoznačení povinnosťami a stereotypom, ktorý táto otrokárska spoločnosť vytvorila. Vystúpiť občas zo svojho kolotoča a zastaviť sa. Iba si uvedomiť - že Som. Existujem. Uvedomovať si podstatné maličkosti života, ktoré nám potom vytvárajú veľkú skladačku. Puzzle. Skladáme si ho každý deň. Dielik po dieliku. Niekedy príliš dlho hľadáme jednotlivé diely. A strácame tak energiu na skladanie ďalších dielov. Uniká nám tak niekedy radosť z poskladaných predchádzajúcich dielikov veľkej skladačky. Lebo stále hľadáme nové..

Istý zenový majster povedal: Keď niečo robíš -  len to rob. Keď riadíš auto - iba riaď. Keď ješ - iba jedz. Keď pracuješ - iba pracuj.

V podstate.. celý život niečo hľadáme. A celý život na niečo akoby čakáme. Na to, že raz bude lepšie, na to, že budeme mať lepšiu prácu, na to, že sa presťahujeme, na to, že splatíme raz to, či ono,...  A čas beží. Presýpa.

Iba občas nás takéto tragické situácie nútia zamyslieť sa nad tým - kto sme? A čo je pre nás dôležité?

Pominuteľnosť života. Začiatok. Koniec. Možno znovu iný začiatok.......

Kiež by sme si uvedomovali každým dňom, že môže byť náš posledný................

Vedeli si vážiť tajomné momenty, ktoré ponúka život,...videli tie malé svetelné záblesky..

Lebo nie je nič iné - iba prítomnosť..............................

 

 

 

 

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?