Fatálny svet Tria Fatal,..

Autor: Katarína Lorenčíková | 29.1.2014 o 1:21 | (upravené 29.1.2014 o 2:27) Karma článku: 3,27 | Prečítané:  320x

Už ani neviem, kedy sme si povedali, že: Ideme do toho.. Skrátka a jasne -  to, že budeme hrať Astora Piazzollu sme vedeli hneď! V tom sme mali viac ako jasno!  Chýbal stále však tretí človek, ktorý by naplnil iný zvuk. Zmena nastala, keď nám do života vstúpila naša Ana, ktorá pochádza z Belehradu. Všetky tri sme mali jasne vyhranenú predstavu, že Astor Piazzolla nás natoľko opantal, že repertoár nášho tria bude postavený práve takto. Projekt Fatal teda odštartoval svoj začiatok zhruba na konci marca minulého roka. Dlho sme mali tento projekt v hlavičke makovičke... Veď Astor Piazzolla - to je naša celoživotná láska! Veľký majster Argentíny svoje tango obohatil o nové prvky. Človečinám sa to v tom období nie až tak celkom pozdávalo. Veď áno, mali to svoje Tango Argentino, na ktoré boli už zvyknutí... "Všetko sa mení, tak prečo Tango nie?", to je jeden z výrokov Astora Piazzollu. Piazzolla dostal bandoneón ako malé dieťa. Vraj v darčekovej krabici očakával korčule. Nuž, je to možné! Jeho bandoneón mu nakoniec prirástol k srdcu. A vzniklo toľko krásnej a rozmanitej hudby! Tvorba Piazzollu je naozaj rozmanitá. Pri niektorých kompozíciach má človek pocit, že sú tak odlišné......

.. akoby to ani nenapísal on. Každý umelec má však rôzne fázy. Je to celoživotný proces.. Niektoré kompozície sú naozaj odvážnejšie, akoby mali v sebe čosi drsné, miestami priam desivé. Potom však prichádzajú kompozície, ktoré sú naopak - pohladením pre dušu. Počas našich koncertov sa stretávame s rôznymi reakciami na jednotlivé skladby. Snáď taká najšokujúcejšia je Balada para mi muerte - Balada o smrti.

http://www.youtube.com/watch?v=ojXihdiHN_8

"Zomriem v Buenos Aires........", takto sa začína šokujúca pieseň, pri ktorej sa často objavujú zimomriavky. A zakaždým, keď ju hráme, príde ten istý pocit.  Pieseň je naozaj náročnou kompozícou, kde sa vystrieda veľa emócií na malej ploche. Znenazdajky sa objaví spomienka na lásku, závan melanchólie, krásy, radosti však opäť vystrieda drsná téma smrti. Pieseň však končí opäť pozitívne. Akoby sa téma smrti zase premiešala so životom, kde cítiť veľkú nádej... Lebo nie je žiadna smrť, iba život!

Naozaj sme sa stretli s rôznymi reakciami. Pre niekoho šokujúce, pre niekoho dostatočne zaujímavé, aby sa v ňom otvorili rôznorodé a pestré emócie... Koľko ľudí, toľko názorov a pocitov, ale však to je na hudbe to najkrajšie!

Úplne odlišná je zase naša takzvaná hitovka. Yo Soy Maria, kde cítiť naozaj veľa energie a temperamentu. Pieseň pochádza z jeho Tango operety - Maria de Buenos Aires... A toto sú naše začiatky..........

http://www.youtube.com/watch?v=Ybr5TJjmu2A

Z našich začiatkov pochádza aj pieseň Sera Que Estoy Llorando. Pamätám sa, ako sme sa prehrábavali v jednotlivých nahrávkach a nevedeli nájsť finálnu podobu piesne. A pamätám sa aj, ako som vymyslela medzihru a ako celá kompozícia vznikla v našej podobe. Pieseň pochádza z pohnutého obdobia mojich vážnych zdravotných problémov. V jednu noc som sa zrazu zobudila a počula túto podobu,........ Nemáme ju nikde zapísanú, ale myslím, že si ju budem pamätať celoživotne vzhľadom na dané okolnosti, ktoré vtedy nastali. Myslím, že v tom čase bola pre všetky tri akousi  "terapiou".

http://www.youtube.com/watch?v=y0wQojy5XjQ

Inou piesňou je Balada Para Un Loco. Piazzolla naozaj nevedel, že sa z nej stane akýsi "hit", podobne ako jeho Libertango.

http://www.youtube.com/watch?v=e-vkAXHE750

"Nech žijú blázni, blázni plačú inak....."

A toto sú naše fatálne začiatky. Momentálne pripravujeme nové cd. Je stále veľa nápadov, ktoré sme ešte nezrealizovali, na papieri sú moje nedokončené kompozície, ktoré chystajú uzrieť svetlo sveta  - v našom fatálnom  prevedení. Aj keď sa cítime na slovenskej hudobnej scéne stále akosi odlišne, máme veľa motivácií a nápadov. Astorova hudba totiž nezapadá do žiadneho tzv. šuflíka. Nedá sa špecifikovať ako klasická hudba, lebo obsahuje prvky jazzu, ale nedá sa zaradiť ani medzi jazz samotný - pretože tiež do tejto kategórie až tak celkom nepatrí. Ak by niekto čakal staré klasické Argentínske zaprášené tango - nech sa taktiež rozlúči s touto predstavou. Každopádne - nikdy sme nezapochybovali, či je toto správny žáner pre nás!

Pretože, ak Vám niečo prináša radosť, dáva pocit slobody a vy tento pocit môžte rozdávať ďalej - je to tá najväčšia motivácia..........

Ak by ste predsa len chceli nahliadnúť do fatálneho sveta troch Fataliek, ak by ste chceli počuť všetky Astorove piesne v našej špecifickej úprave - ste srdečne pozvaní!

Najbližší koncertík Tria Fatal  - Kafe Scherz Bratislava. Už na budúci týždeň - 5. februára, začíname 19:09.

Tešia sa na Vás tri Fatalky:-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?