Aký pán, taký pes!

Autor: Katarína Lorenčíková | 24.6.2014 o 1:04 | Karma článku: 5,40 | Prečítané:  1370x

"Pch, pssssssss, mľask, mľaaaask, chrrrrrrrrrr",... ozval sa divný hlas -  ešte divnejšie vyzerajúceho psa. Nie! Ja predsa vôbec nepatrím k odporcom psov! Sú to milé stvorenia, ktoré dokážu človeka sprevádzať životom. Ale tento bol pravdepodobne veľmi hlúpy! Možno iba napodobňoval svojho pána - a teda.. v tomto prípade paničku.  Cicuška - mala pomalú chôdzu a vôbec svojho psa nesledovala. Pes sa zakrátko  rozbehol  rovno k nohe môjho priateľa a vydával ešte podivnejšie zvuky! Bol to  malý, zlostný pes, ktorý vydával akýsi agresívny chrapot! Odpudivý! Fuuuj! No pravdepodobne.. Nejako sme ho asi zaujali. Skákanie sa postupne zmenilo na škrabanie. Jeden krát som pocítila aj jeho zuby a to ma dosť vydesilo.. Hneď mi napadlo, že by sa mi zišiel veru slzný sprej, ktorý nosievam v kabelke! Raz som svoj slzný sprej už použila na veľkú dogu, ktorá javila známky útoku a trošku ma prekvapila pri behaní.. Uaaaaaa! Nastriekala som jej to rovno do papule! Majiteľ psa, ktorý na mňa kričal, ako som ja ublížila neškodnému psíkovi  - však vôbec netušil, že jeho krásna a vraj "úplne neškodná" doga si to namierila rovno na mňa.... 

Tak! A dnes som si na krásnu a "neškodnú" dogu spomenula!  Môj zvláštny zážitok sa mi prehral v mojej hlave ako film. Spotili sa mi ruky a ešte pevnejšie som chytila svojho priateľa za ruku. Ten náš človečenský mozog - to je zvláštny fenomén! Zrejme máme dobrú pamäť hlavne na traumatické zážitky, ktoré sa striedavo objavujú a miznú. A keď už sa zdá, že zmizli, nová negatívna udalosť ich znova oživí. Dostanú sa na plátno našej mysle - ako film. Začnú znovu žiť! 

 "Pani, mohli by ste si psa privolať, alebo ho nejako zobrať?",.. snažíme  sa situáciu vyriešiť. Hlúpy pes však vôbec nepočúval. Ani nás. A už vôbec nie  svoju paničku! Sem tam skočil na nohu mne, sem tam priateľovi.... Jeho zuby neboli ostré. Zmocnil sa ma strach skôr z agresie malého psa, ktorý ešte pred chvíľou vyzeral ako divný huňatý plyšový pes z výkladu. No kiež by ním bol! Začal pobehovať postupne rýchlejšie a rýchlejšie, akoby jednoducho v nás začal vidieť nepriateľov. V hlave sa mi spustil strašný scenár. Ako nás pes hryzie a my si nevieme rady.. ako nás pes kvári zubami.. Nie, on nebol veľký! Jeho zlosť však bola väčšia ako on sám! Zmocnil sa ma strach. Myšlienky strachu sa spúšťajú náhle a priamo úmerne s udalosťou. Nečakajú.. Neklopú. Hm, mám dobrú fantáziu, práve tým sa ešte všetko zhoršuje! Pozerala som sa na vzdialenosť, ktorú máme ešte prejsť, vnímala agresívneho psa, ktorý sa nie a nie od nás odtrhnúť.... 

Vraj,.. "Nikomu neublíži..", povedala úplneeee kľudným hlasom majiteľka psa.

"Trošku nás škrabe a sem tam hryzie,..", skonštatoval môj priateľ, už nie s úsmevom......

To iba ja som zase nič zo seba nevydala. Ani slovka. Bola som jednoducho v šoku! Mám hlúpu povahu! Keď som v šoku - mlčím. Ani neviem prečo... ??? Jednoducho - celá sa zablokujem, stuhnem a nevydám zo seba slovka. Akoby - to nebolo v mojich silách. Zrejme - to vyžaduje veľa práce, rozvinúť vlastnú agresiu tak, aby sme sa aj pri takom šoku naučili - narovinu čokoľvek povedať, čo máme na jazyku. Budem na tom pracovať!  O dve minúty na to - sa samozrejme vo mne ozve tisíc Ale a Prečo . Čo som mohla, mala, ... atď. Ozve sa druhý hlas nejakého môjho druhého ja, druhej strany. A ten mi prehovorí do duše! "Tak moja milá, prečo si nepovedala to a hento,.. prečo si neurobila tamto..." Je neúnavný.....

Niektorí hovoria: "Typická slovenská povaha.." My Slováci sme trošku zakríknutý národ. My jednoducho iba strpíme..

Nuž, pravdou je, že aj v krízových situáciách sa treba rýchlo spamätať a vysloviť svoj názor, svoju nespokojnosť, to svoje: "Haloóóó! - pošliapali ste moju záhradku, odtrhli ste z nej kvetiny a musíte niesť za to zodpovednosť.." Lebo ľudia to hneď využijú.. Tak to funguje! Keď niekto zistí, koľko znesiete - skúša, či sa nedá ešte viac.... Už len pre svoju vlastnú úctu k sebe - by sme mali primerane človečiny upozorniť, že takto to predsa nemôže fungovať! 

Vydýchla som si,.. Ale zbytočne! Hlúpy pes a jeho ešte zrejme sprostejšia panička - nám opäť boli v pätách! Čo si nás vari vybrali? To snáď nie! Pomooooooooooooooc!

Pes sa približoval a približoval veľmi veľkou rýchlosťou. Chcela som zrýchliť tempo a rýchlo vojsť do toho nášho bezpečného vchodu. Ale... to by sme nestihli!

Ako sa tak približoval, približoval a približoval..... Báááác! Môj priateľ ho zblokoval svojou nohou. Pes celý prekvapený nárazom do jeho topánky zrazu zastal. 

"Tak Ti treba! Ty obluda chrapčavá..", pomyslela som si.. A pes.. Prekvapený úderom -  zrazu prestal chrapčať, slintať, vešať sa na nás, skákať, hrýzť a škrabať. Iba stál. Phaaaaaaa, toto vôbec nečakal! Vôbec nečakal takýto faul!  Bola to veľmi absurdná a vtipná situácia! Zároveň nás priviedla k zamysleniu - ako by mal človek reagovať v krízových situáciách. Ako vyhnať z mysle strach, neprehrávať si traumatické udalosti, nekomponovať nový scenár. Skrátka - iba niečo veľmi rýchlo vymyslieť, aby sa nestalo niečo zlé. Aby sa situácia nezvrhla do ešte nešťastnejšieho scenára, ktorý sme už zažili. Nenechať zvíťaziť strach! 

 Vraj: "Pozrite sa naňho, neublížil by ani muche,.." No neviem, neviem milá pani..... A nabudúce - si aj na malú prechádzku po petržalskom Dračom údolí - zrejme beriem môj slzný sprej. Iba pre istotu! 

Hlúpy pes stál a pozeral akoby sme ho omráčili. Zato poviem Vám - tá jeho panička, tá si vôbec nič nevšimla! Iba stále vykrikovala, nech ju pes počká.......... Akoby on bol jej pánom:-)

A vlastne.. Vôbec si nevšimla, že nás poškrabal, že sme zacítili aj jeho zuby, že bol na nás jej pes agresívny. 

A čo sa vôbec čudovať! Veď nakoniec... Aký pán, taký pes! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?