"Filtrácia,.."

Autor: Katarína Lorenčíková | 25.6.2014 o 20:19 | Karma článku: 2,40 | Prečítané:  402x

"Peťo, kľudne teraz  "filtruj",... ale potrebujem sa vyrozprávať!",... dokončí vetu moja kamarátka a vybľakne na chudáčiska Peťa úplne všetko, čo má na srdci. A Peťo - nemá potom veru už na výber! Bodka. Odklepnuté! Jasné ako facka! Najskôr.. aj sa chudáčisko bezbranný chlapík tvári, že ho to zaujíma:-) Ale, keď odhadne tému a jednotlivé súvetia sa začnú prirýchlo opakovať - jáááááj, hneď to na ňom vidím, že svoj "televízny prijímač" pomaly ale isto stišuje. A možno.. niekedy ho vypne hneď! Pri prvej vete! Tento jav sme nazvali "filtrácia". Podľa mňa.. je výstižný.... Dokonalo vystihuje to, čo sa odohráva v mysli človeka, keď človek jednoduchý jednoducho nevládze počúvať (či už z takých, alebo onakých dôvodov..) a svoj televízny prijímač jednoducho pomaly stišuje, príp. vypne zvuk hneď pri prvej vete, lebo dokonalo vie, čo bude nasledovať ďalej. A pritom - sa samozrejme tvári, že ho to zaujíma. Jednotlivé obrazy sa potom niekedy dejú už bez zvuku, alebo so stišením zvuku. Zrejme prebiehajú ako kulisa. Ách, jasné.... Z času na čas to robíme všetci! Neklamte, že to nerobíte! Hneď by som Vás určite nachytala "na hruškách":-) ...

"No vidíš...", komentujem príspevok kolegu pri jednej z debát. Bolí ma hlava a počúvam iba na polovicu. "Nemusíš byť zdvorilá,... vidím, že ma "počúvaš.." haha..", smeje sa na mne. Áno, robím to aj ja! Priznávam sa! Priznávam to zcela jasna, lebo je to niekedy pre mňa záchranný čln. Prečo nie! Občas deti v škole rozprávajú viac, ako som schopná zvládnuť. Občas idú na to "stereo". Stereo program je u nich dosť častý.. Jedno cez druhé! Tak si niekedy pripadám trošku ako v Taliansku.... 

Ale vráťme sa k Peťovi a filtrácii. Peťo pri treťom súvetí začne filtrovať. Samozrejme - kámoškine citové výlevy sú preňho smiešne, pripadajú mu dokonca možno aj trápne.. Ale netvári sa tak. Na niečo podobné je už zvyknutý, keďže v práci je obklopený samými ženami. Herecké umenie dokonalého poslucháča má perfektne zvládnuté!  Ktovie... Čo sa mu odohráva v tej jeho hlavičke makovičke!  Sme totiž inak naladení..... a okrem toho - muž a žena - toť dve odlišné planéty. 

 Pripúšťam, že umelci sú špeciálna kategória. Je to doživotná diagnóza. Žijeme si ako na hojdačke svoj emocionálne život v rieke emócií. Občas veľmi extrémny, ale zato bohatý na zážitky a vzruchy. A možno.. Ľudia, ktorí pracujú v úplne inej sfére - pri počúvaní našich emocionálnych hlbočín iba krútia hlavami.

My sa cítime ako ufónci, oni sa možno v našej spoločnosti cítia tiež trošku divne. Spoja sa dva svety a prekonajú hlboký náraz.. Treeesk!!! Ale aspoň, že si dokážeme vymeniť svoje vzruchy a objavovať iné svety! Veď akáže by to bola nuda, keby sme všetci boli rovnakí! Pomoooooooooooooooc! To by sa tu nedalo s veľkou pravdepodobnosťou vydržať.. To by sme dopadli! 

Filtrácia - je jav častý u mužov. Veď kto by to vydržal počúvať - pri ženských debatách! Ale poviem Vám - poznám aj mužov, ktorí sú v rozprávaní ešte horší ako ženy! Sú to bosovia spoločnosti! Radi sa počúvajú a ich ego sa zväčšuje priamo úmerne s ich historkami, ktoré na plné hrdlo prezentujú... Nechýbajú dvojzmyselné reči, či iné historky. Predstavujem si ich, ako si ráno v zrkadle hovoria : "Si úžasný...!" Hladkajú si svoje ego. Ňu, ňu, ňuuuu,.... :-)

Ale zase skĺzavam od témy.... Filtrácia sa deje skoro v každej domácnosti. Ženušky by chceli všetky povedať, vyjadriť - muži majú však iný mechanizmus. Nepotrebujú až tak hovoriť o svojom dni,.. nepotrebujú rozoberať témy ako - čo sa deje na pracovisku, atď.. Prípadne - celý svoj deň zhrnú do jednej vety... Často je to pre nás ženy - vtipný jav! :-) 

Hm,.. niekedy.. by som sa chcela dostať do hlavy nejakého muža. Zistiť a prebádať, aké je to tajomné nastavenie, ako muži fungujú, spoznať ako ako ako ako ako ako,ako ako ako ako ako................................ Všetko by som si starostlivo zapamätala a potom by som sa s chuťou vrátila späť do svojho tela! 

Bola by to tá istá Katka, len trooooooooooooošku s inými poznatkami.. A šup, šup - naspäť do ženského tela! Vedela by som možno lepšie používať "filtráciu",... 

a ktovie,..

Možno by ma to tam vôbec nebavilo..........:-) 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?