Zakázané bylinky?

Autor: Katarína Lorenčíková | 9.7.2014 o 16:48 | Karma článku: 9,18 | Prečítané:  2179x

Z poličky si zoberiem žihľavový čaj a čítam: "Vzhľadom k novej platnej legislatíve nemôžeme na obale výrobku uvádzať jeho pozitívne účinky. Viac informácií o bylinkách sa dočítate na internete a v dostupných herbároch."

Nie žeby som nevedela účinky žihľavy!  Bylinkami žijem a neraz mi už zachránili život! Takto sa v prípade mojich občasných zdravotných problémoch liečim už šesť rokov. Akosi ale automaticky mi pohľad padol na bočnú stranu, kde vždy boli informácie o bylinkách. Prečo tam teraz nie sú? Prečo zmizli informácie typu - čaj je vhodný pre .... čaj má protizápalové účinky,.. atď..

Akékoľvek informácie, ktoré sa nachádzali na bočnej strane čajov -z mnohých  jednoducho zmizli. Je to iba ďalší ťah farmaceutického biznisu? O bylinkách sa teda pri kupovaní čajov nedozviete nič. 

A tu je zákon, ktorý hovorí toto: 

"Čo sa týka zdravotných tvrdení o potravinách, vrátane výživových doplnkov, podľa nariadenia európskeho parlamentu a rady (ES) č. 1924/2008 sú zakázané, pokiaľ ich nepovolila Európska komisia a neboli zahrnuté do zoznamu povolených tvrdení.

Pokiaľ ide o rastliny alebo ich časti (patria sem aj čaje ale aj iné výživové doplnky vo forme tabliet, toboliek, kvapiek atď), tieto sú v účasnosti v štádiu "čakania na posúdenie". Pokiaľ sa rastlina (resp. jej časť)  s navrhovaným priradeným zdravotným tvrdením v danom zozname nachádza, možno takéto označovanie na obale alebo v reklame používať. V prípade, že nebude príslušné zdravotné tvrdenie schválené resp. bude zakážané, nebude možné ho v súvislosti s danou rastlinou alebo jej časťou používať,.." 

(uverejnené 27.01.2014 - www.vysetrenie.zoznam.sk - článok: Bylinky bez zdravotných účinkov?)

Teda v skratke povedané - podľa tohoto zákona - nespĺňa kritériá zrejme ani jeden bylinkový čaj. Je až udivujúce, kam spejeme!  Máme reklamy na mnohé lieky, bylinkové čaje sa nielenže nereklamujú, ale informácie o ich účinkoch - z mnohých úplne zmizli. Namiesto nich tam nájdeme hore uvedený nápis. "Vzhľadom k novej platnej legislatíve nemôžeme na obale výrobku uvádzať jeho pozitívne účinky.... atď."  Je to vlastne zámer, ako postupne bylinky a alternatívnu medicínu - dať kamsi bokom, do neaktuálneho rebríčka vraj "zakázaných byliniek", ktoré nespĺňajú požadované kritériá, pretože ich zdravotné účinky sa nepreukázali. Ako sa preukazujú účinky voľno predajných liekov, ktoré majú tú výsadu a právo mať reklamu? Sme naozaj takí hlúpi? Alebo si iba nevšímame, že trend, ktorý tu je momentálne - nahráva iba farmaceutickým spoločnostiam...??

Už šesť rokov sa liečim bylinkami. Najskôr to bolo takmer predávkovanie liekmi, ktoré som používala na časté menštruačné kŕče. A tú zázračnú ružovu tabletku - poznajú takmer všetky ženy! No a tak som si skoro odpálila moju obličku. Trvalo mi dlho, kým som sa ako tak dostala z tohto začarovaného kruhu a našla niečo, čo by pre moje telo bolo naozaj vhodné,.. keďže moje telo sa v tom čase naozaj vzbúrilo a odmietalo akékoľvek lieky. Potom prišli cysty, takmer operácia, ktorá sa ale niekoľko  krát preložila a  nebyť mojej homeopatky, len ťažko by som sa tak rýchlo vysporiadala s týmto problémom, ktorý mi demoloval život. Z pohotovosti som riešila infekciu ruky, váha ukazovala 50 kg. Mala som podváhu, modriny a kopu lístkov na všakovaké vyšetrenia, z ktorých som si mohla robiť loďky, či lietadielka. Ale prakticky - mi boli vlastne nanič. Pretože všetko bolo ako sa hovorí "na dlhé lakte" a financií ubúdalo. 

Žijeme v zaujímavej ilúzii. Že keď si dáme tú zázračnú tabletku plnú chémie - pocítime úľavu. Žijeme v zaujímavej ilúzii - ak si myslíme, že informácie, ktoré sú nám podsúvané - sú aj pravdivé. Nie je tajomstvom, že lieky pre onkologických pacientov predstavujú veľkú časť zo zisku pre farmaceutický biznis. Naozaj však vieme o všetkých možnostiach liečby? Alebo sú nám podsúvané iba informácie, ktoré by priniesli ten správny zisk mnohým farmaceutickým spoločnostiam...?  Vzniklo mnoho publikácií, ktoré nie sú dávané do popredia, vzniklo mnoho domienok - čo spôsobuje chemoterapia a aké sú jej naozajstné účinky, dostávajú sa na povrch priam utajované informácie, aké sú iné možnosti liečby pre onkologických pacientov. Rada by som Vám dala do pozornosti zaujímavú publikáciu od Tomáša Kašpara - Nespěchajte do rakve. Nepochybne sa tam dozviete veľa zaujímavého... Odporúčam všetkým pátrať, pátrať a pátrať - ak máte zdravotný problém, z ktorého neviete von. 

A odporúčala by som minimálne sa zamyslieť - ako funguje táto spoločnosť, kam dávame tie ťažko zarobené peniaze,.. a  ako funguje tento zvláštny biznis, ktorý vôbec nemá nič spoločné s "človečinou".. 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?