Vodci, vodiči, vodky a vodičky..

Autor: Katarína Lorenčíková | 15.7.2014 o 14:29 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1032x

Rozpršalo sa. Cez cestu prechádza mamička s deťmi a s kočiarom. Akonáhle vstúpi na priechod pre chodcov - zavnímam  šokujúcu situáciu! Auto sa doslova rúti na nich obrovskou rýchlosťou! Mamičku s chlapčekom a kočiarom - v ktorom je jej spiace dieťa - minie auto  iba o vlások. Uf... Malý chlapček sa rozplakal.. Zľakol sa! Pani zdesene pozerá na mňa s otázkou: "Videli ste to?"   

Vodič ešte aj zatrúbil. Priechod pre chodcov zjavne v Bratislave asi mnohým nič nehovorí! Iste, vodiči a vodičky - si povedia - "Ale akí sú nedisciplínovaní tí chodci!" Začala som si preto podrobne všímať, kedy vlastne autá zastavia.. A čo som zistila? Zistila som zaujímavú vec - keď si jednoducho to svoje "právo" - nevynútite  tak, že vstúpite na priechod pre chodcov (čím ale riskujete niekedy život..) - mnohí vodiči a vodičky si jednoducho idú tým svojim tempom a prednosť Vám nedajú.

Či prší, sneží, ..či je to mamička s deťmi a  s kočiarom, či dôchodca, ktorý má barlu - má to väčšinou rovnaký scenár. Pokuty sa "rozdávajú" za rôzne veci, nikto si ale nepoloží otázku - ako sa prechádza cez priechod pre chodcov. Tu zrejme zákony neplatia! Zrazu  - akoby to nebolo až tak dôležité.. 

A čo hovorí zákon?

Čo hovorí zákon 

"Zákon ukladá vodičovi povinnosť dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil do vozovky na priechode pre chodcov a nesmie ho ohroziť, čo však neplatí pre vodiča električky. Rovnako nesmie ohroziť ani chodcov prechádzajúcich cez cestu, na ktorú odbočuje, ako aj pri otáčaní a cúvaní a pri vchádzaní na cestu alebo odbočovaní na miesto ležiace mimo cesty. Potiaľ je všetko jasné. Ale...

Chodci sú rovnako ako vodiči účastníkmi cestnej premávky a platia pre nich isté pravidlá. Tie sa nachádzajú v paragrafoch 52 až 54 zákona o premávke, pričom z hľadiska povinností je najdôležitejší § 53. Ten okrem iného hovorí, že „chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách."

(www.automoto.cas.sk - článok "Pravda o prednosti pre chodcov" - 11.12.2012) " 

Čo to pre chodcov znamená v praxi? Že majú napriek neochote vodičov vstúpiť na priechod pre chodcov? 

V tom prípade však riskujú svoj život! Vodič totiž vôbec nemusí zastaviť! A chodec môže poniesť následky... 

A tu zrejme - chodec nie je ničím chránený..... 

Želám všetkým čo najmenej takýchto nepríjemných zážitkov!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

KOMENTÁRE

Kaliňák je Ficov Lexa

Minister vnútra vyrástol na symbol zrastenia politickej a ekonomickej moci.

KULTÚRA

Podivné príbehy a Instagram 19. storočia. Aký bol seriál 1890?

Historická detektívka sa pokúsila priniesť na obrazovky niečo iné.


Už ste čítali?