Vodci, vodiči, vodky a vodičky..

Autor: Katarína Lorenčíková | 15.7.2014 o 14:29 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1041x

Rozpršalo sa. Cez cestu prechádza mamička s deťmi a s kočiarom. Akonáhle vstúpi na priechod pre chodcov - zavnímam  šokujúcu situáciu! Auto sa doslova rúti na nich obrovskou rýchlosťou! Mamičku s chlapčekom a kočiarom - v ktorom je jej spiace dieťa - minie auto  iba o vlások. Uf... Malý chlapček sa rozplakal.. Zľakol sa! Pani zdesene pozerá na mňa s otázkou: "Videli ste to?"   

Vodič ešte aj zatrúbil. Priechod pre chodcov zjavne v Bratislave asi mnohým nič nehovorí! Iste, vodiči a vodičky - si povedia - "Ale akí sú nedisciplínovaní tí chodci!" Začala som si preto podrobne všímať, kedy vlastne autá zastavia.. A čo som zistila? Zistila som zaujímavú vec - keď si jednoducho to svoje "právo" - nevynútite  tak, že vstúpite na priechod pre chodcov (čím ale riskujete niekedy život..) - mnohí vodiči a vodičky si jednoducho idú tým svojim tempom a prednosť Vám nedajú.

Či prší, sneží, ..či je to mamička s deťmi a  s kočiarom, či dôchodca, ktorý má barlu - má to väčšinou rovnaký scenár. Pokuty sa "rozdávajú" za rôzne veci, nikto si ale nepoloží otázku - ako sa prechádza cez priechod pre chodcov. Tu zrejme zákony neplatia! Zrazu  - akoby to nebolo až tak dôležité.. 

A čo hovorí zákon?

Čo hovorí zákon 

"Zákon ukladá vodičovi povinnosť dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil do vozovky na priechode pre chodcov a nesmie ho ohroziť, čo však neplatí pre vodiča električky. Rovnako nesmie ohroziť ani chodcov prechádzajúcich cez cestu, na ktorú odbočuje, ako aj pri otáčaní a cúvaní a pri vchádzaní na cestu alebo odbočovaní na miesto ležiace mimo cesty. Potiaľ je všetko jasné. Ale...

Chodci sú rovnako ako vodiči účastníkmi cestnej premávky a platia pre nich isté pravidlá. Tie sa nachádzajú v paragrafoch 52 až 54 zákona o premávke, pričom z hľadiska povinností je najdôležitejší § 53. Ten okrem iného hovorí, že „chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách."

(www.automoto.cas.sk - článok "Pravda o prednosti pre chodcov" - 11.12.2012) " 

Čo to pre chodcov znamená v praxi? Že majú napriek neochote vodičov vstúpiť na priechod pre chodcov? 

V tom prípade však riskujú svoj život! Vodič totiž vôbec nemusí zastaviť! A chodec môže poniesť následky... 

A tu zrejme - chodec nie je ničím chránený..... 

Želám všetkým čo najmenej takýchto nepríjemných zážitkov!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?