Pozdravujem pani predavačku z klenotníctva!!

Autor: Katarína Lorenčíková | 24.12.2014 o 11:09 | (upravené 24.12.2014 o 14:57) Karma článku: 6,84 | Prečítané:  639x

"Pane, vy chcete hodinky za 50 eur? A to ste odkiaľ prišli? Z akého lacného sveta?"..posmešne  dopovie predavačka v klenotníctve a dotyčného pána si premeria od hlavy až po päty.. Pán zbledne, rozopína si bundu.. Príde mu nevoľno. Chvíľku ho kriesim. Absurdná scénka naberá zaujímavé rozmery. Chápem to!  Cíti sa ponížený, .. "Viac nemám.. chcel by som to.. pre manželku...", .. zalesknú sa mu oči, je v rozpakoch.. ostáva zaseknutý, zablokovaný aroganciou slečny predavačky, ktorá  všetkým takpovediac vyrazila svojim správaním dych..

Pravda je taká, že slečna predavačka mala v ponuke aj hodinky za  50 eur. Iné - ako tie drahšie - mu však  ukázať zjavne ani nechcela! Chcela totiž predať najskôr tie drahšie!  

Nastáva trápne ticho. Pán rezignuje. Dáva si na seba bundu a odchádza. Zatvára dvere, kde bliká gýčový vianočný nadpis. Paradoxy... Vianoce kontra arogantný prístup ľudí, ktorý sa doplna maskou pretvárky.

Pani predavačka si zrejme ani neuvedomila, ako znepríjemnila niekomu celý den. Koľko otázok a emocií vyvolala svojim správaním.. Nevšimla si, že pár slovami zdemolovala niekomu na chvíľku jeho svet? Bola to jej nevedomosť? Či hlúposť..?

Vychádzame z obchodu. Pán sa smeje absurdnosti a paradoxu. "Šťastné a Veselé - ako hovoria všetci.. A prečo to hovoria, ked sa tak nesprávajú? To je groteska!"..

Neskôr, ked už sa nadýcha čerstvého vzduchu, .. pokračuje v rozprávaní:

"Viete, ja nemám viac penazí. Niekto má, niekto nie.. Ten, kto má - nerozmýšľa, čo kúpi. Lebo kupuje veľa. A ten, kto nemá - nekupuje nepotrebné haraburdy.. Dokonale zvažuje - čo kto naozaj potrebuje.  Veľmi by som chcel -  kúpiť jej niečo viac, ale.. naozaj z toho smiešneho platu, som rád, že som"..., vysvetľuje mi...

"Vážený pane... vy máte oveľa viac...", ozve sa pani, ktorá túto celú scénku mala možnosť vidieť.

Čo dodať? Aj také bývajú Vianoce.....

Všade blikajú akési heslá, groteskné nadpisy, predajcovia chcú čo najviac predať, všetci obchodníci chcú čo najviac získať. Smutné je, že pritom strácajú svoju tvár. Zranujú iných svojou bezohľadnosťou.  A niektorí kupujúci tak práve pre toto správanie predajcov - majú depresie, že ich finančná situácia nie je až taká dobrá, aby mohli kúpiť blízkym to, či ono a cítia sa akosi.. menejcenne? Ponížene? Aké hlúpe.. ved je to všetko o čomsi inom. Ale..  Aj takéto otázky sa objavujú počas Vianoc. 

Ale nakoniec... Zobudme sa! Celé Vianoce už dáávno strácajú čaro! Všade číha iba akási manipulácia. Marketing. Reklama. Čo by sme mali, čo musíme... Otázka je iná: "Čo  naozaj chceme?"

Dospelí sa často vyhrážajú deťom, že musia byť takí, či onakí, lebo inak nedostanú darčeky. "Musíš byť dobrý/á, lebo inak "nepríde Ježiško".. musíš urobiť to a hento.. - inak nebudú darčeky.." Horšie je to s dospelými! Lebo dospelí sa niekedy  správajú ešte horšie ako deti!

Čo chceme,..?? .. ked sa nevieme k sebe  správať ani cez Vianoce...

S dotyčným pánom sme sa rozlúčili s úsmevom....

Táto vianočná scénka priam  ako z filmu priniesla každému veľa otázok. Priniesla ich však aj dotyčnej slečne predavačke? Kiežby...

A pánovi, ktorý bol smutný preto, že nemal viac ako 50 eur na darček - venujem na záver iba pár slov:

 Milý pane... nič si z toho nerobte! Máte naozaj oveľa viac, než si myslíte! :-) Nemáte totiž v duši prázdnotu - ako XY ľudí, ktorí si myslia, že za peniaze možno kúpiť všetko,.. mysliac si,.. - že drahými  darčekmi možno nahradiť to, o čo by tu naozaj malo ísť... 

A týmto pozdravujem aj  pani predavačku z klenotníctva! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?